5/5 - (1 امتیاز)

یکی از دعاوی کیفری که در سال‌های اخیر در دادگاه‌های کیفری و نیز دادسرا به طور قابل توجهی افزایش یافته، رابطه نامشروع می‌باشد. به همین جهت شاید پرکارترین وکیل کیفری در ایران، وکیل رابطه نامشروع می‌باشد. در کشور ما با توجه به وجود شرع مقدس اسلام و نیز قوانین جاری کشور، یک چارچوب قانونی برای روابط بین زن و مرد  وجود دارد. زمانی که افراد از این قوانین تخطی می‌نمایند، می‌توان آنان را مورد تعقیب قرار داد.

متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات فرهنگی در جامعه و نفوذ بیش از حد فضای مجازی در زندگی مردم، بحث خیانت و نیز روابط نامشروع به طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین عمده آمار طلاق در سال‌های اخیر به دلیل خیانت و رابطه نامشروع می‌باشد. در برخی موارد نیز به دلیل ناآگاهی و عدم استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی موجب می‌شود که افراد در دفاع از خود دادگاه دچار مشکل شوند. به همین جهت در این مقاله در مورد ویژگی های وکیل رابطه نامشروع و نیز نحوه دفاع وی در دعاوی کیفری مختلف بیان شده است.

وکیل رابطه نامشروع

ویژگی های وکیل رابطه نامشروع

هنگامی برای مشاوره حقوقی به یک وکیل رابطه نامشروع مراجعه می‌کنید، باید حتما از مواردی که در ادامه ذکر شده است، اطمینان حاصل کنید:

 • این فرد باید به صورت تخصصی به عنوان وکیل کیفری فعالیت داشته باشد. یعنی بیشترین حجم پرونده‌هایی که به وی ارجاع می‌گردد، در حوزه دعاوی کیفری باشد.
 • این وکیل باید حتما نسبت به قوانین کیفری به خصوص قانون مجازات اسلامی و نیز آیین دادرسی کیفری مطالعه و تسلط کافی داشته باشد.
 • آشنایی با رویه و مراجع قضایی، دادگاه و دادسرا و روال مرسوم در پرونده‌های کیفری، نظیر اخذ وثیقه ، تفهیم اتهام ، صدور حکم جلب و انواع قرارهای صادره از دیگری ویژگی‌های وکیل رابطه نامشروع است.
 • وکیل مربوطه در این زمینه باید فردی با پشتکار و دلسوز بوده و از هرگونه قضاوت در مورد موکلین خود دوری نماید. وکیل که در پرونده روابط نامشروع وکالت دارد باید در هر لحظه مصلحت موکل خود را درنظر بگیرد.
 • همچنین تیزهوشی و بررسی دقیق مدارک و نیز پیگیری مستمر پرونده از دیگر ویژگی های این وکیل است.

تعریف قانونی رابطه نامشروع

در قانون مجازات اسلامی و نیز ماده ۶۳۲ آن برای رابطه نامشروع تعریف کلی ارائه شده است. بر این اساس هرگونه عمل غیراخلاقی و منافی عفت میان زن و مرد که بین آن‌ها رابطه زوجیت وجود ندارد، رابطه نامشروع محسوب می‌گردد. همان طور که در متن ماده دیده می‌شود، مصداق عمل منافی عفت براساس شرایط ، شرع ، عرف و اخلاق بسیار وسیع است. اعمالی نظیر بوسیدن ، تماس بدنی ، حرف‌های عاشقانه و نیز رابطه جنسی و … هر کدام در شرایطی مصداق رابطه نامشروع است. به طور کلی به لحاظ قانونی رابطه نامشروع بر دو نوع است:

 • رابطه نامشروع غیر از زنا که در آن رابطه جنسی و دخول میان زن و مرد رخ نمی‌دهد.
 • رابطه نامشروع زنا که مبنای آن رابطه جنسی کامل بین زن و مرد است که براساس شرایط به دو نوع زنای محصنه (رابطه با زن شوهردار) و زنای غیرمحصنه تقسیم می‌گردد.

هر کدام از این موارد، در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن مجازات‌هایی درنظر گرفته شده است.

مشاوره حقوقی رابطه نامشروع

در مورد رابطه نامشروع می‌بایست حتما از یک وکیل کیفری خبره مشاوره حقوقی بگیرید. دعاوی کیفری به دلیل حساسیت زیاد و پیگیری‌های مداومی که در پرونده وجود دارد، نیازمند مشاوره حقوقی مستمر در این زمینه است. همچنین بهتر است که در صورت توانایی مالی این پرونده را به یک وکیل رابطه نامشروع مجرب بسپارید. تا در مراحل مختلف دادگاه و دادسرا در کنار شما باشد.

حضور وکیل در پرونده علاوه بر کاهش دغدغه شما موجب می‌شود از بسیاری از اشتباهات در مسیر پرونده جلوگیری شود. اشتباهاتی که ممکن است مجازات و عواقب سنگینی برای فرد در پی داشته باشد.

نحوه شکایت وکیل رابطه نامشروع با استفاده از پیامک

یکی از انواع رابطه نامشروع غیر از زنا ارسال پیام‌های عاشقانه و یا غیراخلاقی است. این موضوع بیشتر برای زوجینی که طرف مقابل  آن‌ها با شخص دیگری در ارتباط است، رخ می‌دهد. برای شکایت رابطه نامشروع در این حالت حتما باید تصویر پیام‌ها در اختیار وکیل قرار بگیرد. در این شرایط،

 • ابتدا وکیل شکایتی با عنوان رابطه نامشروع غیر از زنا علیه مشتکی عنهم مطرح می‌نماید. ضمایم این شکواییه می‌تواند تصویر پیام‌های ارسالی میان طرفین باشد.
 • با ثبت شکایت پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب صالح به رسیدگی ارجاع می‌شود. در این مرحله وکیل باید دلایل خود را به بازپرس و یا دادیار ارائه دهد. پس از آن بازپرس با ارجاع پرونده به ضابط قضایی (کلانتری) درخواست استعلام از اپراتور تلفن همراه را تنظیم می‌کند.
 • با وصول استعلام از اپراتور، بازپرس برای مشتکی عنه ابلاغیه جلب صادر می‌نماید. مشتکی عنه می‌بایست با وثیقه معتبر در دادسرا حاضر گردد و دفاعیات خود را انجام دهد.
 • در صورتی که بازپرس مشتکی عنه را در مورد رابطه نامشروع مجرم بشناسد، پرونده را با صدور قرار جلب به دادرسی به دادگاه کیفری دو ارسال می‌نماید. در دادگاه کیفری دو ضمن اخذ آخرین دفاع برای مشتکی عنهم حکم صادر خواهد شد.

در تمامی مراحل فوق نقش وکیل رابطه نامشروع بسیار مهم است. تنظیم متن شکواییه، پیگیری پرونده در دادسرا، بررسی پیامک‌ها و ارائه آن‌ها به قاضی همگی از مواردی هستند که باید توسط وکیل خبره یا با مشاوره حقوقی از وی انجام شود.

شکایت وکیل رابطه نامشروع با داشتن فیلم و عکس

به طور کلی روندی که وکیل رابطه نامشروع برای شکایت در این زمینه طی می‌کند، در حالت‌های مختلف  تقریبا یکسان است. اما نوع مدارک در روند تغییرات جزئی ایجاد می‌نماید. به طور مثال چنانچه فردی از همسر خود را فیلم و عکس داشته باشد، این فیلم و عکس پس از ارائه به دادسرا به نهادهای مربوطه نظیر پلیس فتا ارجاع می‌شود تا صحت آنان بررسی شود.

همچنین شرایط حضور طرفین رابطه نامشروع در فیلم و عکس در تعیین قرار مجرمیت برای آنان و میزان مجازات موثر است. به طور مثال اگر فردی صرفا عکسی از همسر خود در کنار مردی دیگر در مکان عمومی و در حالت عادی داشته باشد، این موضوع مصداق رابطه نامشروع نیست.

دفاع در پرونده رابطه نامشروع

یکی از مهمترین کارهای یک وکیل  رابطه نامشروع دفاع از متهمین این گونه پرونده هاست. در برخی از موارد ممکن است که طرفین رابطه مشروع اما ثبت نشده داشته باشند. بنابراین در زمانی که شکایت کیفری در این زمینه می‌گردد، وکیل بایستی با تیزبینی و بررسی دقیق شرایط از موکلین دفاع کند. در هر حالتی نحوه دفاع وکیل متفاوت خواهد بود. به طور مثال زمانی که مدارک رابطه علیه طرفین وجود دارد، باید به گونه‌ای از قبیل  شاهد، اتیان سوگند و یا … گواهی بر جاری شدن صیغه شرعی میان طرفین ارائه نماید.

در  موارد مربوط به زنای محصنه، دفاع وکیل رابطه نامشروع بسیار سخت است. به خصوص این که مدارکی نظیر فیلم، عکس و یا چت وجود داشته باشد. البته در این مورد خاص برای تحقق زنای محصنه حتما ۴ بار اقرار فرد زناکار و یا اقرار ۴ شاهد عادل نیاز است. در غیر این صورت پرونده با تنزل به رابطه نامشروع تقلیل می‌یابد.

رابطه نامشروع با دختر باکره

به طور کلی هر دختری در شرایط دوشیزگی برای ازدواج اعم از دائم و یا موقت نیازمند اذن پدر است. در صورتی  که اذن پدر در هنگام عقد وجود نداشته باشد، آن عقد باطل است. البته در صورت فوت پدر و نیز جد پدری دیگر دختر نیاز به اذن برای ازدواج نخواهد داشت.

بنابراین یکی از دلایل اثبات رابطه نامشروع با دختر باکره نبودن اذن پدر در زمان عقد است. به همین جهت بسته به این که وکیل رابطه نامشروع در این پرونده از چه کسی دفاع می‌کند، نحوه دفاع وی متفاوت خواهد بود.

مجازات رابطه نامشروع در حالت های مختلف

قانونگذار برای رابطه نامشروع در حالت‌های مختلف مجازات‌ درنظر گرفته است. چنانچه دو طرف مرتکب رابطه نامشروع اعم از زنا یا غیر زنا گردند:

مطابق با ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، مجازات ۱ تا ۹۹ ضربه شلاق در انتظار آنان خواهد بود. تعیین میزان این شلاق بسته به نوع عمل و با قاضی پرونده است.

این مجازات میان زن و مرد مجرد و یا متاهل یکسان است. مگر این که ۴ بار اقرار و یا ۴ شاهد عادل در زنای محصنه وجود داشته باشد.

در مواردی که از رابطه نامشروع فرزندی به وجود آید، مجازات فوق تبدیل به ۱۰۰ ضربه شلاق حدی خواهد شد. مجازات حدی به این معناست که به هیچ عنوان قابل تخفیف نیست.

رابطه نامشروع در مکان‌های عمومی موجب می‌شود که علاوه بر ۹۹ ضربه شلاق، حبس از ۱۰ روز تا دو ماه و یا تا ۷۴ ضربه شلاق بیشتر در انتظار فرد باشد.

بهترین وکیل رابطه نامشروع در تهران

شهر تهران به دلیل جمعیت بسیار زیادی که دارد، بیشترین حجم پرونده‌های کیفری کشور را به خود اختصاص داده است. پرونده رابطه نامشروع متاسفانه در شهر تهران متاسفانه بسیار طرح گردیده و افراد و خانواده‌های زیادی درگیر آن هستند. پرونده‌های رابطه نامشروع در تهران در دادسرای ناحیه ارشاد و پس از آن در دادگاه کیفری دو استان تهران رسیدگی می‌شود.

گروه حقوقی آپادانا با تجربه ۶ ساله در دعاوی کیفری بهترین وکیل رابطه نامشروع تهران را برای شما عزیزان درنظر می‌گیرد. پیشنهاد اکید ما به شما این است که قبل از انجام هر گونه اقدام حقوقی حتما با یک وکیل رابطه مشروع مجرب در تهران مشاوره حقوقی داشته باشید. تنظیم شکایت، حضور در دادسرا وکلانتری، تفهیم اتهام، حضور درجلسه رسیدگی و نیز تجدیدنظر خواهی از آراء صادره از مواردی است که باید حتما تحت نظر وکیل انجام شود.